2018 – 19 Club Programme

To print your own bi-fold programme click here

2018

11 Sep
Welcome Evening
Talks by members Roger Care, Ian Tulloch & Alan Linsdell
 
18 Sep
Group Critique by members in Groups – David Stocks
 
25 Sep
Club Evening
Macro Theory and Practice – Ian Tulloch
 
2 Oct
1st Open Projected Image Competition
Judge: Sue Dobson (Submit by Sat 29 Sept)
 
9 Oct
Lessons Learnt
Lecture by Justin Minns

12-14 Oct
Points of View Practical Session

16 Oct
1st Open Print Competition
Judge: Colin Strong (Submit on Tue 9 Oct)
 
23 Oct
Club Night
Effective Image Workflow – Keith Truman
10 Days in Myanmar – Paul Ravenscroft

30 Oct
New Horizons
Lecture with prints by Naomi Saul

6 Nov
Club Night
Using non-auto camera settings – David Stocks
Useful Photoshop techniques – Peter North

13 Nov
2nd Open Projected Image Competition
Judge: Jane Goodall (Submit by Sat 10 Nov)
 
20 Nov
Melbourn Trophy 1st Round vs Cambridge CC Critique Group
Judge: Adrian Stone
 
21 Nov (Wed)
Inter-Club Print Battle – Bottisham & Burwell / Melbourn / Ely
At Ely. Judge: tba
 
27 Nov
Village Challenge / Points of View Judging
Self judged

4 Dec
2nd Open Print Competition
Judge: Adrian Stone (Submit on Tue 27 Nov)
 
11 Dec
Club Evening
Lightroom from Start to Finish – Keith Truman
 
18 Dec
London Light / London Life
Lecture by Chris Shepherd
 
25 Dec
Christmas Recess
 

2019

 
1 Jan
Christmas Recess
 
8 Jan
Club Xmas Meal
 
15 Jan
Panel Print Competition
Judge: Alison Jenkins
 
19 Jan (Sat)
Cambridge Digital Inter-Club Competition at Whittlesford
 
22 Jan
The Art in Photography
Workshop with Adrian Stone
 
29 Jan
My Special Places
Lecture by Colin Westgate
 
5 Feb
Club Evening
Monochrome: Why, When, How? – Peter North
Location, Location, Location – Keith Truman

7 Feb (Thurs)
Three Counties battle: Saffron Walden / Melbourn / Letchworth
At Letchworth. Judge: tba
 
12 Feb
3rd Projected Image Competition
Judge: Sarah Kelman (Submit by Sat 9 Feb)
 
19 Feb
Club Evening
And now for something different – David Stocks
How High Scoring Images were made – Roger Care
 
26 Feb
Creative Techniques with Camera & Software (Digital Photoart)
Lecture by Ann Miles
 
5 Mar
Pairs Trophy Competition
Judge: Ron Tear (Submit by Sat 2 Mar)

8 Mar (Fri)
Inter-Club battle with Gamlingay. At Gamlingay
Judge: tba

12 Mar
Inter-Club battle with Royston at Foxton
Judge: Colin Westgate
 
16 Mar (Sat)
Melbourn Trophy Final at Foxton
Judge: tba
 
19 Mar
3rd Open Print Competition
Judge: David Steel (Submit on Tue 12 Mar)
 
26 Mar
India – North & South
Lecture by Dave & Lynne Cole
 
2 Apr
Print Of The Year
Judge: Vic Hainsworth
 
9 Apr
Projected Image of The Year
Judge: Naomi Saul (Submit by Sat 6 Apr)
 
16 Apr
AGM – End of Season